Noc s Andersenem 2014

07.04.2014 08:58

Letos v knihovně spalo 25 dětí z 1. - 6. třídy, téma Noci bylo zase "Tobiáš Lolnees" (čteme se staršími dětmi druhý díl této knížky... s mladšími čteme Obra Dobra, ale obry jsem měla trochu strach do Nadějkova pozvat, jsou hrozně krvežízniví) a hlavně STROMY (protože Tobiáš, společně se svými rodiči, přáteli i nepřáteli, žije na stromě. Všichni jsou asi 2 mm velcí, ale v Nadějkově se zázračně zvětšují). S programem pomáhaly tři větší děti (Bára, Dana a Ondra), sedm dospělých dětí (Anežka, Honza, Štěpánka, Tom, Markétka, Bára další a Tom) a tradičně pan starosta, který ztvárnil nejdůležitější roli "stromobadatele" profesora Sima Lolnesse. Na návštěvu přijela z Chotovin výtvarnice Eva Volfová se svými dětmi: Matějem, Haničkou a Barborkou.

Po tradičním začátku u Pohádkovníku a setkání s panem profesorem Lolnessem v zámeckém parku děti ve třech skupinkách hledaly, popisovaly a kreslily zajímavé stromy v Nadějkově. Další údaje a zajímavosti k nim našly v knížkách. Výsledek výzkumu - herbáře - si pan profesor Sim Lolness přišel prohlédnout a vystavili jsme je na nástěnkách.
K večeři bylo 100 palačinek, které připravila paní hostinská.
Po večeři hrála Eva Volfová se svými dětmi divadélko "Jak přišla pohádková babička do Nadějkova a dala dětem pohádkovník Andersenův", papírovými loutkami na špejlích. Děti si pak ve skupinkách vyrobily vlastní loutky a zahrály s nimi divadélko podle jedné z pohádek/pověstí o stromech, které předtím navštívily. Všecky pohádky si můžete přečíst tady.
Padouch Jo Mitch ale využil nepřítomnosti dětí, všecky herbáře ukradl a zmizel s nimi neznámo kam... po delším pátrání, ve kterém pomáhali dva záhadní Sloupaní (tak se v knížce Tobiáš Lolness říká lidem, kteří žijí v trávě) jsme zjistili, že ji je odnesl do sklepa na záchod, protože mu došel toaletní papír! Naštěstí kolem jeho záchodu vedla tajná chodb, kterou děti mohly za pomoci Sloupaných postupně projít a herbáře zase vynosit ven. Odnesli jsme je panu profesorovi do parku, pod veliký buk, kde jsme se s ním setkali porvé, a pan profesor měl pro každého připravený dárek.

To byla oficiální část programu, která skončila asi v půl dvanácté. Děti si potom samy vymyslely a zorganizovaly něco na způsob "mám talent" - soutěž ve zpěvu, pantomimě, vyprávění vtipů, vč. moderátorky Aničky a poroty (Zuzanka, Nela a Martinka). Kolem druhé asi polovina z dětí odpadla a zalezla do spacáků, ostatní mě příjemně překvapili, když v bývalém kině, kde soutěž probíhala, všecko uklidili a dokonce i vyluxovali. Potom si vytrvalci v knihovně četli, kreslili a posledních deset holek (pevně rozhodnutých vydržet až do rána) vyrábělo další loutky a kulisy pro divadlo o zlodějích koní. Vydržely skoro do rána... poslední Amálka usnula v půl šesté.

V půl sedmé se probudil Štěpán, za chvíli další děti, uvařili jsme čaj a měli k němu asi 12 druhů různých buchet od maminek. "Tak už je po Noci s Andersenem..." shrnul to Matěj.

Fotky z Noci jsou tady a (alespoň některé) listy z herbáře tady.